Şehir Hastanesi Ara

Sistemde Şuanda 2354 Hastane Bulunmaktadır.


İshal Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • 2020-09-18 17:44:52
  • 0 yorum
3 Okundu

İshal Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İshal hastalığı aslında farklı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Vücuda yabancı bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların alınması sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık sindirim sisteminde önemli sorunlar yaratır.

İshal durumunda sıklıkla tuvalet ihtiyacı gelir ve kişiler tuvalette uzun süre kalır. Dışkı normalde çok daha sıvı halde yapılır.

İshal Nedir?

İshal belirli bakteri ve virüslerin sindirim sisteminde yarattığı rahatsızlıklar sonucunda kişinin olması gerekenden daha sıvı dışkılaması durumudur. İshal genel olarak bu şekilde bilinse de başka belirtileri de vardır.

İshal olan kişiler çok sık tuvalete çıkar ve tuvaletlerini tutmakta zorlanırlar. Bu kişilerde karın ağrıları da sık sık görülmektedir. Buna ek olarak ishalin farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

İshal Çeşitleri ve Sebepleri

İshal Çeşitleri:

  • Gıda zehirlenmesi kaynaklı
  • Alerjik reaksiyonlar kaynaklı
  • Mide gribi kaynaklı
  • Bakteriyel enfeksiyon kaynaklı

olmak üzere çeşitlendirilebilir. Bu çeşitleri arttırmak mümkün olsa da genellikle bu belirtiler sıklıkla görülmektedir.

İshal özellikle bebeklerde çok sık görülür. Bir sindirim sistemi hastalığı olan ishal mide ve bağırsakların belirli besinlere toleransının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bebeklerde sindirim sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olması sebebiyle ishal sıklıkla görülür. Bebekler bu nedenle sık sık karın ağrıları yaşarlar.

Bunun dışında ishal yetişkinlerde de görülebilen bir hastalıktır. Genellikle ishal ile birlikte ateş de görülmektedir. Bu durum sebebiyle riskli bir hastalık olarak nitelendirilmektedir.

İshal Riskleri ve Tedavisi

İshal halk arasında sık yaşandığı için çok önemli bir hastalık gibi görünmese de aslında büyük öneme sahiptir. Dünyada ölümlerin büyük bir kısmı ishal sebebiyle olmaktadır. İlk başta ishal ile ölüm yaşanması bile mantıksız gelse de bu hastalığın virüs ve bakteri kaynaklı bir enfeksiyon hastalığı olduğu unutulmamalıdır.

İshalin tedavisi ilaç kullanımı ile yapılmaktadır. Kişinin durumuna göre farklı tedaviler uygulanır. İleri seviyelerde ishal olmuş kişiler hastanede yatırılır ve ishal kaynaklı su, mineral kaybı sebebiyle sürekli olarak serum takviyesi yapılır. Bunun yanında ilaçlar ile enfeksiyonun tedavi edilmesi sağlanır. Enfeksiyon tedavi edildikçe kişinin ishal durumunun da düzelmesi beklenir. Bu tedavi birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.


Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!